fbpx

Głos naszych ekspertów na debacie Polskiego Towarzystwa Gospodarczego

1 czerwca eksperci portalu rynekpierwotny.pl wzięli udział w debacie “Jak rozwiązać problem mieszkalnictwa w Polsce” organizowanej przez Polskie Towarzystwo Gospodarcze. W dyskusji głos zabrali przedsiębiorcy, politycy i eksperci rynku mieszkaniowego. Konferencja odbyła się w budynku Giełdy Papierów Wartościowych.   

Celem debaty była próba odpowiedzi na tytułowe pytanie przez przedstawicieli parlamentarnych partii politycznych oraz skonfrontowanie ich propozycji z wiedzą oraz doświadczeniem przedsiębiorców i ekspertów. Zebrani goście zastanawiali się nad wieloma kwestiami związanymi z polskim rynkiem nieruchomości. Nie zabrakło pytań o zasadność wprowadzenia podatku katastralnego, prawne regulacje wysokości czynszów, czy wsparcie mieszkaniowe, dla tych, których nie stać na własne M i rządową odpowiedzialność za tę kwestię.

Portal rynekpierwotny.pl reprezentował Marek Wielgo. Nasz ekspert omówił aktualne dane z rynku mieszkaniowego ze szczególnym naciskiem na rosnące ceny mieszkań. Jego zdaniem idące do góry ceny to suma wielu czynników, między innymi rosnących kosztów budowy czy wprowadzenia do oferty mieszkań o wyższym standardzie. 

Oferta z segmentu popularnego niestety kurczy się, a od wielu miesięcy deweloperzy budują głównie z myślą o najbogatszych. Ekspert zasugerował, że w najbliższym czasie koszty zakupu mieszkań drastycznie nie spadną. Nie stało się to nawet podczas pandemii ani po wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą. Na spadek cen nie wpłynęła także wysoka inflacja. Zniżkująca wartość pieniądza była za to kolejnym argumentem dla wielu inwestorów, aby swoje oszczędności lokować właśnie w nieruchomościach. 

Marek Wielgo zwrócił się również bezpośrednio do Waldemara Budy –  Ministra Technologii i Rozwoju apelując o adekwatność nowych regulacji dotyczących warunków technicznych, aby dodatkowo jeszcze nie podwyższać kosztów inwestycji mieszkaniowych. Wskazał na kwestię garaży podziemnych i nasłoneczniania. 

Ekspert przypomniał, że w gęstej zabudowie mieszkaniowej deweloperzy budują kawalerki tam, gdzie nie są w stanie spełnić norm dotyczących nasłonecznienia. Jeżeli zgodnie z zapowiadanymi przepisami, każde mieszkanie będzie musiało spełnić te warunki, (w domyśle będzie to wymóg budowania lokali na przestrzał) to deweloperzy przestaną budować kawalerki, a na takie mieszkania jest bardzo duży popyt. 

Podczas konferencji głos w dyskusji zabierali działacze każdej opcji politycznej. Mogliśmy posłuchać, jakie są wspólne mianowniki w ich propozycjach i jaki mają przepis na poprawę sytuacji mieszkaniowej, a także, w jakich kwestiach znacząco różnią się między sobą. Takie dyskusje są niewątpliwie potrzebne, a zderzenie opinii ekspertów z pomysłami polityków może przywołać wiele ciekawych wniosków. 

Rynek mieszkaniowy to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki. Potrzeby Polaków są w tej materii ogromne i należy rozmawiać o tym, jak ich sytuację poprawić. Nasz głos na ten temat z pewnością wybrzmi jeszcze niejednokrotnie.