fbpx

W Łodzi rozmawialiśmy o przyszłości lokalnego rynku mieszkaniowego

We wtorek 18 kwietnia 2023 r., w Centrum Nauki i Techniki EC1 w stolicy województwa łódzkiego odbyła się II edycja konferencji “Warto inwestować w Łodzi”. Wzięli w niej udział deweloperzy, inwestorzy, eksperci rynkowi, a także przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi. 

Podczas wydarzenia, zorganizowanego przez portal RynekPierwotny.pl, m.in. podsumowano obecną sytuację na łódzkim rynku mieszkaniowym. W gronie ekspertów dyskutowano również na temat perspektyw rozwoju lokalnego biznesu, planów rozwojowych samego miasta oraz sytuacji na rynku mieszkań na wynajem i TBS.

Konferencję otworzyło wystąpienie Pierwszego Wiceprezydenta Łodzi – Adama Pustelnika, który przedstawił perspektywy rozwoju stolicy województwa łódzkiego. Wskazał na trzy inwestycje, które jego zdaniem znacząco wpłyną na dynamikę rozwoju miasta. Chodzi o łódzkie metro, ring autostradowy, a także otoczenie infrastrukturalne, które będzie powstawało wraz z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nie zabrakło również wątku rewitalizacji terenów śródmiejskich. 

Rewitalizacja to pojęcie, które w stolicy województwa łódzkiego odmieniane jest przez wszystkie możliwe przypadki. Dawne, kamienice zmieniają swój wygląd, a życie wokół zapomnianych terenów rozkwita na nowo. 

Sytuacja na rynku mieszkaniowym 

Głównym punktem konferencji była prezentacja raportu „Rynek mieszkaniowy w Łodzi 2022 -2023”, specjalnie przygotowanego na potrzeby wydarzenia. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przedstawili w nim najświeższe dane z lokalnego rynku. 

Jak mówił Marek Wielgo, współautor raportu i ekspert portalu RynekPierwotny.pl, od 2019 roku obserwowaliśmy w Łodzi prawdziwy boom w budownictwie mieszkaniowym. Niestety sytuacja zmieniła się wraz z wybuchem pandemii i wojny w Ukrainie. Trudna sytuacja gospodarcza, wzrost stóp procentowych doprowadziły do załamania na rynku kredytowym a w konsekwencji do spadku sprzedaży mieszkań. 

Mimo kurczącego się popytu, ceny mieszkań cały czas szły w górę, co m.in. było konsekwencją lawinowo rosnących kosztów budowy oraz wzrostu podaży mieszkań adresowanych głównie do zamożnych klientów. Początek 2023 roku przyniósł ożywienie w sprzedaży mieszkań. Mimo to, deweloperzy nie zareagowali zwiększeniem ich podaży. Skutkowało to spadkiem liczby mieszkań w ofercie i dalszym wzrostem średniej ceny metra kwadratowego. 

Panele eksperckie i gorąca dyskusja 

Prezentacja raportu była punktem wstępu do żywiołowej dyskusji, która toczyła się podczas trzech paneli eksperckich. 

Pierwszy z nich poprowadził Jacek Grudzień – dziennikarz, wykładowca akademicki, Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi. Natomiast głos w dyskusji zabrali: Pierwszy Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik, Maciej Taczalski – Wiceprezes Pracowni Projektowej Design Lab, a także Rafał Leśniak – Prezes Zarządu Budomal 360. 

Paneliści rozmawiali o perspektywach rozwoju Łodzi. Ich zdaniem przed tym miastem stoi jeszcze wiele wyzwań, ale także ogromny tkwi w nim potencjał. Jak mówił Adam Pustelnik, aby rozwój miasta był jak najprężniejszy potrzeba działania całościowego, perspektywicznego, podejmowanego w duchu dobrze rozumianej kontynuacji i dokończenia rozpoczętych spraw. Siła długotrwałego wzrostu jego zdaniem powinna polegać na dokańczaniu rozpoczętych strategii, często ponad podziałami politycznymi. 

Następnie odbył się panel “Dlaczego warto inwestować w Łodzi?”. Dyskusję moderował Marek Wielgo – dziennikarz, ekspert branży mieszkaniowej z 30 letnim doświadczeniem. A swoje zdanie na temat tego czy i dlaczego warto inwestować w stolicy województwa łódzkiego wyrażali: Krzysztof Suskiewicz – Prezes Zarządu art.Locum, Prezes PZFD o/Łódź, Adam Brzostowski – Dyrektor Biura Rozwoju UM Łodzi, Adam Grzymski – Przedsiębiorca, Inwestor Kamienicy Piłkarza w Łodzi, Agnieszka Mikulska – Associate Director CBRE. 

Uczestnicy rozmowy jednogłośnie stwierdzili, że Łódź to dobre miejsce na inwestycje. Jak mówiła Agnieszka Mikulska, ostatnie wydarzenia sprawiły, że inwestorzy odrobinę się wycofali, ale w perspektywie najbliższych miesięcy powinien nastąpić ich powrót. Z kolei Adam Brzostowski zaznaczył, że Łódź to dobre miejsce na inwestycje również ze względu na rozwijający się rynek pracy. Młodzi ludzie ciągną do dużych miast, dlatego zapotrzebowanie na mieszkania w tym regionie będzie rosło, tym samym deweloperzy mają tu wciąż ogromne pole do popisu. 

Ostatni panel dotyczył sytuacji na łódzkim rynku mieszkań na wynajem realizowanych przez deweloperów, fundusze mieszkaniowe oraz Widzewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (WTBS). Nie zabrakło również pytania na temat tego, czy Polacy wolą wynajmować, czy kupować nieruchomości?

Zdaniem panelistów jesteśmy przyzwyczajeni do własności prywatnej, jednak młodsze pokolenia coraz bardziej cenią sobie mobilność i nie chcą przywiązywać się do jednego miejsca. W dyskusji wzięli udział Natalia Sawicka – Dyrektor Działu Obsługi Najmu Vantage Development, Radosław Stępień – Prezes Zarządu Widzewskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (WTBS) i Robert Jarczyński – inwestor. Rozmowę prowadziła Aneta Nagler – red.  Naczelna Strefa Nieruchomości. 

Podsumowanie

W konferencji wzięło udział ponad 170 osób. Jej organizatorem był portal RynekPierwotny.pl. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Prezydent Miasta Łodzi – Hanna Zdanowska. 

Wiodącym partnerem medialnym był Magazyn Strefa Nieruchomości. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły również: Dziennik Łódzki, Investor Real Estate Expert, FX Mag, Property Insider, Real Estate Magazine, TuŁódź.pl, Forum Biznesu, Inwestorki.pl, Klub Inwestorek Indywidualnych, Business Magazine.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z Konferencji Warto Inwestować w Łodzi: