fbpx

Konferencja Narodowego Banku Polskiego już za nami!

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl i GetHome.pl aktywnie uczestniczą w wydarzeniach branżowych. Nie mogło ich zatem zabraknąć również na konferencji Perspektywy na rynku nieruchomości mieszkaniowych – co zdecyduje o dalszym rozwoju rynku w kraju i w regionie? organizowanej przez gdański oddział Narodowego Banku Polskiego. 

Wydarzenie miało miejsce 16 maja w Hotelu Radisson&Suites przy ul. Chmielnej w stolicy województwa pomorskiego. Zgromadzonych gości przywitał Wiktor Kamiński, Dyrektor NBP Oddziału Okręgowego w Gdańsku, a następnie przedstawił licznych prelegentów, wśród których byli m.in.: ekonomiści, eksperci rynku mieszkaniowego, wykładowcy, a także deweloperzy.

W konferencji uczestniczyli również przedsiębiorcy biorący udział w badaniu rynku nieruchomości prowadzonym przez NBP, a także przedstawiciele lokalnych mediów.

RynekPierwotny.pl i GetHome.pl reprezentował nasz ekspert – Marek Wielgo. W tym samym panelu uczestniczyli także: Wiktor Kamiński, Dyrektor NBP Oddziału Okręgowego w Gdańsku, Tomasz Przyrowski, Prezes Zarządu, Credipass sp. z o.o., Piotr Zwoliński, Prezes Zarządu, Pepper House sp. z o.o. Całość moderował Marcin Jańczuk, Dyrektor Marketingu i PR, Metrohouse Franchise S.A.  Eksperci dyskutowali m.in. o sytuacji na rynku wtórnym, a także o jego powiązaniach z rynkiem pierwotnym. 

Dzielimy się wiedzą

Panel, w którym głos zabrał Marek Wielgo, cieszył się dużym zainteresowaniem. Dyskusję rozpoczęto od rozmowy na temat wyzwań, z jakimi zmaga się obecnie rynek nieruchomości, m.in. wojny w Ukrainie i szybującej inflacji. Zdaniem Marka Wielgo, za spadek popytu na rynku mieszkaniowym odpowiada przede wszystkim wzrost stóp procentowych i obniżenie zdolności kredytowej Polaków.

Oczywiście duże piętno odcisnęła także wojna za wschodnią granicą. Jest ona istotnym czynnikiem, który sprawił, że polska mieszkaniówka zaczęła zwalniać. Jednak jak zauważył Piotr Zwoliński, Prezes Zarządu, Pepper House sp. z o.o. – im dłużej trwa wojna, tym klienci coraz bardziej przyzwyczajają się do otaczających ich warunków, znowu zaczynają myśleć o zakupie mieszkań i faktycznie ich dokonują. Nasz ekspert przypomniał, że obecna sytuacja przypomina tę z początków pandemii. Wtedy również rynek nieruchomości na chwilę się zatrzymał, ale po mniej więcej dwumiesięcznej przerwie, powrócił do normalnego trybu.

Wyjaśniamy kwestię cen

Podczas dyskusji nie mogło zabraknąć pytań o ceny mieszkań, a dokładnie o to, kiedy zaczną spadać. Marek Wielgo przypomniał, że cały czas wzrastają koszty materiałów budowlanych oraz robocizny, dlatego też w najbliższym czasie nie ma co liczyć na niższe ceny nowych M. Nasz ekspert zwrócił jednak uwagę na bardzo ważną kwestię – średnia cena nieruchomości zależy od struktury cenowej oferowanych mieszkań. Jako przykład podał sytuację w Poznaniu, w którym to średnia cena za nowe lokum wynosiła w marcu powyżej 10 tys. zł. Był to efekt wprowadzenia do oferty mieszkań z segmentu premium. Miesiąc później bazę zasiliły mieszkania z cenami poniżej średniej, tym samym powodując obniżenie ceny za mkw. do 9600 zł.  Marek Wielgo podkreślił, że taka sinusoida w ofercie może kamuflować wzrosty cen, jednak są one bezsprzeczne. Jeżeli chcemy być z nimi na bieżąco, warto korzystać z narzędzi analitycznych takich jak chociażby BIG Data RynekPierwotny.pl, gdzie co miesiąc prezentowane są najnowsze dane dotyczące polskiej mieszkaniówki.

Dynamiczne zmiany  

Podczas konferencji, prelegenci dyskutowali także o rozwoju rynku najmu, opłacalności inwestycji w nieruchomości czy rosnących stopach procentowych, które niewątpliwie wpływają na decyzje zakupowe Polaków. Jak pokazały nam ostatnie wydarzenia, rynek nieruchomości jest bardzo dynamiczny, sytuacja zmienia się z tygodnia na tydzień. Warto zatem rozmawiać o tych zmianach w gronie specjalistów. Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy się w nim znaleźć. Mamy też nadzieję, że okazja do kolejnej debaty o sytuacji na polskiej mieszkaniówce nadarzy się już niebawem.