W ostatnim czasie wśród osób tworzących portal RynekPierwotny.pl przeprowadzona została ankieta, która miała na celu zbadanie poziomu motywacji i zaangażowania pracowników. Ankieta była w pełni anonimowa i można było zawrzeć w niej wszystko, co nam na sercu leżało. Wyniki zostały przeanalizowane przez naszą dyrektor działu HR (popularnie zwaną HRabiną) i podane do publicznej informacji. Ogólny wiosek był jeden – lubimy pracę w Rynku Pierwotnym 🙂
- ponad 96% pracowników uważa swoją pracę za pożyteczną,
- ponad 84% pracowników uważa swoją pracę za ważną, przyjemną, interesującą i sensowną,
- ponad 80% pracowników uważa swoją pracę za urozmaiconą.
Firma na 5 z malutkim minusem
Wyniki ankiety były bardzo pozytywne, choć pojawiły się także sugestie co można ulepszyć. Wśród nich wskazana została przede wszystkim komunikacja w firmie. Nie chodzi jednak o ogólną atmosferę, co do której wszyscy jesteśmy zgodni, że jest do pozazdroszczenia, ale obieg informacji pomiędzy poszczególnymi działami. Kroki mające na celu polepszenie tej sytuacji zostały podjęte w zasadzie od ręki. W biurze pojawiła się tablica informacyjna, na której na bieżąco zamieszczane są informacje na temat nieobecności poszczególnych pracowników w danym dniu, dostępności sali konferencyjnej czy aktualnych wydarzeniach w firmie. Co tydzień w piątek dział marketingu i PR (zwany także Działem Propagandy) wysyła wszystkim osobom pracującym w Rynku Pierwotnym newsletter z podsumowaniem minionego tygodnia – można dowiedzieć się z niego jakie projekty zostały zrealizowane na przestrzeni ostatnich 5 dni, jakie są w realizacji, co ciekawego wydarzyło się w firmie i wszystkie inne bieżące kwestie, o których pracownicy chcą być systematycznie informowani.
Po pierwsze – motywacja. Po drugie – motywacja. Po trzecie…
Większość pracowników firmy w ankiecie zwracało uwagę na czynniki motywacyjne. Pojawiły się więc prośby o szkolenia, pomagające w rozwoju zawodowym, rozszerzenie pakietu sportowego czy możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej. Mając te sugestie na uwadze Komitet Centralny wprowadził program benefitów będący wsparciem systemu wynagrodzeń. W ramach tego programu na każdego pracownika przydzielona została określona równa kwota pieniędzy, którą można spożytkować na najbardziej odpowiadające każdej osobie benefity.
Wśród nich znalazły się:
- rozszerzony pakiet sportowy z kartą Multisport,
- pakiet prywatnej opieki medycznej,
- inne korzyści, zwane też „uciechami”, takie jak szkolenia, kursy językowe czy wszelkie aktywności mające sprzyjać podnoszeniu motywacji i radości z pracy w Rynku Pierwotnym (niektórzy już planują weekend w spa czy skoki ze spadochronem ;-)).
Złożona została także obietnica, że nigdy (przenigdy!) nie zabraknie w kuchni kawy, więc spokój zapanował w biurze.
Zaczytane piątki i luz blues
Na podnoszenie zadowolenia z pracy w Rynku Pierwotnym miało też wpływ wprowadzenie tzw. „zaczytanych piątków”, co w praktyce oznaczało, że ostatnią godzinę pracy w piątek można przeznaczyć na czytanie książek. Ta opcja również jednak została rozszerzona i teraz piątek to dzień swobody i ogólnie pojętego luzu. W praktyce oznacza to, że pojawienie się w firmie w dresiku w kancik, sukni z trenem czy w hawajskiej koszuli rodem z serialu Beverly Hills 90210 nie powinno budzić zdziwienia czy być symbolem obciachu. Jedyną opcją wykluczoną z pojęcia luzu są stroje plażowe i strój Borata. Dodatkowo ostatnią godzinę pracy możemy spędzać nie tylko pogrążając się w lekturze, ale także grając w planszówki, na konsoli, w piłkarzyki i ogólnie na wszystkim co nam radość daje 🙂