fbpx

Zorganizowaliśmy pierwszą konferencję mieszkaniową w Łodzi!

Początek kwietnia był dla nas czasem wytężonej pracy. Zorganizowaliśmy największą tegoroczną konferencję mieszkaniową w stolicy województwa łódzkiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Prezydent Miasta Łodzi – Hanna Zdanowska. 

Konferencja „Warto zamieszkać w Łodzi” odbyła się 5 kwietnia 2022 r. we wnętrzach dawnego Monopolu Wódczanego – na Scenie Monopolis. Wzięli w niej udział inwestorzy, deweloperzy, wykładowcy akademiccy, eksperci rynku mieszkaniowego, a także przedstawiciele władz miejskich – łącznie ponad 260 osób. 

Podczas konferencji rozmawiano między innymi o perspektywach rozwoju Łodzi i wyzwaniach, jakie stoją przed lokalnym rynkiem nieruchomości. Nie zabrakło również analizy obecnej sytuacji na rynku mieszkaniowym. 

Miasto z potencjałem 

Konferencję otworzyło wystąpienie Wiceprezydenta Łodzi – Adama Wieczorka, który przedstawił perspektywy rozwoju stolicy województwa łódzkiego, jako miasta przyjaznego do życia i prowadzenia biznesu. Łódź zwraca na siebie uwagę coraz większej liczby inwestorów i osób poszukujących lokalu na własność. Liczba sprzedanych „M” na rynku pierwotnym wciąż się zwiększa, a potrzeby mieszkaniowe nieustannie rosną.   

Kolejną osobą, która zabrała głos w dyskusji był Adam Brzostowski – Dyrektor Biura Miasta Rozwoju Łodzi. Mówił on o szansach, jakie stwarza obecnie wynajem lokali spółkom technologicznym i ich pracownikom. W ostatnim czasie rozwijaniem biznesu w Łodzi szczególnie zainteresowały się firmy z Ukrainy i Białorusi. 

Rozwój rynku mieszkaniowego 

Głównym punktem konferencji była prezentacja raportu „Rynek mieszkaniowy w Łodzi 2019 -2021”, specjalnie przygotowanego na potrzeby wydarzenia przez ekspertów portalu RynekPierwotny.pl. Omówiono w nim zarówno wyzwania, jakie stoją przed miastem w kontekście poprawy warunków mieszkaniowych, jak i cele, które udało się Łodzi osiągnąć w ciągu ostatniej dekady. 

Nie ulega wątpliwości, że Łódź przeżywa prawdziwy renesans. Wpływ mają na to liczne inwestycje dokonywane w takich obszarach jak infrastruktura, komunikacja miejska czy rynek mieszkaniowy. Ten ostatni przechodzi aktualnie istną rewolucję, na co dowodem jest liczba zawieranych na nim transakcji. W ciągu dziesięciu lat zwiększyła się ona niemal trzykrotnie. W tym samym czasie łódzcy deweloperzy podnieśli produkcję mieszkań o 234%. 

Uczestnicy wydarzenia mieli także okazję do wymiany opinii i rozmowy. Marek Wielgo – ekspert portalu RynekPierwotny.pl, poprowadził panel dyskusyjny „Dlaczego warto zamieszkać w Łodzi”? W dyskusji wzięli udział: Agnieszka Mikulska (CBRE), Adam Brzostkowski (UM Łódź), dr Michał Sobczak (Uniwersytet Łódzki) i Michał M. Styś (OPG Property Proffessionals, PZFD Łódź).  Bez wątpienia była to najbardziej burzliwa część całej konferencji. Jak się okazuje powodów, aby osiąść w stolicy województwa łódzkiego, jest bardzo wiele i z roku na rok ich przybywa. Łódź prężnie się rozwija, rozbudowywana jest sieć kolejowa i drogowa, ciekawie prezentuje się także rynek pracy. 

Niestety bolączką Łodzi, jak i wszystkich miast w Polsce, są rosnące ceny nieruchomości. Wysokie koszty zakupu mieszkania sprawią, że w najbliższym czasie dynamicznie będzie się rozwijał rynek najmu instytucjonalnego. 

Miasto wielofunkcyjne 

Ostatnim punktem konferencji był panel „Projekty miastotwórcze – Mixed-use”, w którym debatowali prowadzący – Krzysztof Cipiur (Knight Frank), Beata Konieczniak (UM Łódź), Rafał Michaś (OPG), Dawid Wrona (Echo Investment) oraz Anna Celichowska (Virako). Prelegenci dyskutowali o wielofunkcyjnych inwestycjach deweloperskich typu mixed – use, jakie już powstają w Łodzi. Na terenie miasta buduje się wiele projektów, które oferują nie tylko mieszkania, ale również rozrywkę, czy możliwość zrobienia zakupów.

Konferencja mieszkaniowa – „Warto zamieszkać w Łodzi!” była doskonałą okazją do wymiany opinii i poglądów na temat łódzkiego rynku nieruchomości. Nie ulega wątpliwości, że Łódź to miasto z perspektywami i możemy być pewni jej dalszego rozwoju.

Mamy nadzieję, że niebawem powrócimy do miasta włókniarzy i zorganizujemy w nim jeszcze nie jedną konferencję.